Doprava v Praze – jak se městem pohybovat co nejsnadněji - Hotel Rott

Doprava v Praze – jak se městem pohybovat co nejsnadněji

tramvaj v praze

Navzdory faktu, že Praha je velkoměstem – podle posledních statistických údajů roku 2020 žije v Praze více než 1 324 000 obyvatel – je její historické centrum poměrně malým a kompaktním územím, které se dá projít pěšky, aniž byste byli trénovanými chodci. Člověk s průměrnou fyzickou kondicí projde historickou Prahu jednoduše po svých. Návštěvníci Prahy, kteří jsou v samotném centru města ubytováni – například v hotelu Rott na Malém náměstí – mají velkou výhodu v tom, že se mohou vydat všemi různými směry a prozkoumávat jednotlivé části historické Prahy kousek po kousku, vracet se do hotelu na oběd či na krátké zdřímnutí uprostřed dne, a plni nových sil pokračovat v prohlídce odpoledne…

prazdná křížovnická

Jak se dostat do centra

Jediná delší cesta, kterou takoví návštěvníci musí absolvovat, nepřijedeli-li vlastním autem (při parkování mějte na paměti, že si musíte dávat pozor na parkovací zóny), je ta z letiště či vlakového a autobusového nádraží. Samozřejmě si mohou vzít taxi – a když narazí na poctivého taxikáře, ani taková jízda nemusí stát majlant. Všechny hotely navíc spolupracují s nějakými zavedenými  a seriózními poskytovateli dopravních služeb, je tedy možno si transfer objednat předem. Je ale třeba mít na paměti, že pražští taxikáři mají stále velmi špatnou povést, a může se vám stát, že za jednu jízdu zaplatíte opravdu hodně. Když už padnete za oběť takovému nepoctivému řidiči, je dobré zapamatovat si číslo jeho licence či alespoň SPZku, abyste se domohli nápravy alespoň následně.

tramvaj a pražský hrad

Výhody pražské hromadné dopravy

Pokud se týká pražské hromadné dopravy, je považována za jednu z nejlepších na světě. Síť pěti různých dopravních prostředků a sítí – metra, tramvají, autobusů, lodí a lanovky (lanovka na Petřín je také součástí MHD) je velmi rychlá, čistá a levná – systém lístků je pro svoji variabilitu trochu komplikovaný, ale v podstatě lze koupit mnoho různých variant od jedné jízdy bez přestupu až po roční jízdenku. Jestliže bydlíte v hotelu či jiném ubytovacím zařízení dále od centra města, nebojte se pražské MHD použít. Dostupné a výhodné jsou několikadenní jízdenky – informovat se o nich můžete na internetu Pražské hromadné dopravy. Obyčejné lístky je možno zakoupit na mnoha místech – u prodejců novin ve stáncích, ale také v automatech, které jsou ve vestibulech všech stanic metra, i na některých tramvajových a autobusových zastávkách. V mnoha spojích je dnes také možno koupit si jízdenku přímo po nástupu do vozidla, podmínkou ale je hradit cenu lístku bankovní kartou. Existují také SMS jízdenky, na ty je ale třeba mít předem stáhnutou aplikaci, nenechávejte tedy takový nákup na poslední chvíli, nemuselo by se vám to vyplatit.

Vedle taxi služeb dnes poměrně hojně fungují po Praze také podobné alternativní formy dopravy – Uber, Bolt, Liftago apod – informace o nich jsou snadno k dohledání na internetových stránkách jednotlivých poskytovatelů.

Na kole po Praze

Po Praze je samozřejmě také možné jezdit na kole, ač systém cyklostezek v centru Prahy trpí – také díky jejímu geologickému reliéfu – mnoha nedostatky. V některých ulicích historického města musíte kolo vést pro množství lidí, jinde zase balancovat na dlažebních kostkách, a na mnoha místech jsou cyklostezky vyznačeny jen čarou na ulici, která zužuje prostor už tak netrpělivým řidičům. Často i v kopci, takže jste nuceni dýchat výfukové zplodiny všech, kteří vás natěsno předjíždějí. Na druhou stranu – zvolíte-li si správnou trať, obsáhnete na kole místa, kam byste pěšky nedošli, a MHD vás tam nedoveze – cyklostezka podél Vltavy Vám přinese mnoho krásných a neočekávaných zážitků, město z jiného úhlu pohledu. Pražský magistrát se systematicky snaží o podporu cyklistiky ve městě, a tak je možno si na mnoha místech Prahy půjčit jak obyčejné, tak elektrokolo, a vydat se za krásami Prahy i jejího okolí v sedle…

Nevynechejte přívoz!

Ráda bych toto krátké resumé o dopravě v Praze zakončila jedním doporučením: při příští návštěvě Prahy určitě nevynechejte některý z přívozů. Je jich podél Vltavy poměrně hodně, během dne plují pravidelně sem tam, platí na ně jízdenka MHD, a poskytnou vám nečekaně klidnou a laskavou perspektivu vprostřed jinak moderního a rušného města.

loďky v Praze
0

Registration

Forgotten Password?