Malé náměstí na Starém Městě pražském - Hotel Rott

Malé náměstí na Starém Městě pražském

Návštěvníci Prahy, kteří procházejí královskou cestou ze Staroměstského náměstí, jsou zpravidla okouzleni krásou přilehlého Malého náměstí. Po monumentalitě centrálního Staroměstského náměstí nabízí Malé náměstí mnohem drobnější a malebnější verzi starého tržního prostoru. Právě na něm najdete náš hotel v Praze.

A skutečně, jméno Malé náměstí či Malý ryneček se vztahuje k velikosti náměstí. Datuje se do 17. století, kdy ho obyvatelé Prahy nazvali podle jeho rozměrů a kouzelné rozšafnosti. Jedná se o jedno z nejmenších a nejhezčích náměstí v Praze, o původní křižovatku důležitých obchodních směrů, lidským pohybem zformovanou do podoby trojúhelníku.

Tento tvar zůstal náměstí po staletí, měnila se jenom podoba domů, které ho lemují. A jsou to budovy ve všech smyslech pozoruhodné – architekturou, dávnými příběhy i svými jmény. Každý dům středověkého města měl totiž své označení či jméno, a Malé náměstí nebylo výjimkou. Ba naopak, jména domů na Malém rynečku svojí poetikou, harmoničností a fantazií překonají mnohé okolní části Starého Města. A každé z nich skrývá neméně poutavou historku.

Hotel Rott nabízí pobyt v Praze u tří bílých lilií

Jako příklad začněme domem U tří bílých růží, pocházejícím původně z první poloviny 12. století. Tři bílé růže, to byly tři překrásné sestry, podle pověsti podvedené jedna po druhé stejným mužem, a zemřely v hanbě a ponížení. Tentýž dům skrývá i jiný příběh: právě tady byl v roce 1488 vytištěn první český překlad bible.

Mnohem později zde vzniklo důležité železářství, známé daleko za hranicemi Prahy a českých zemí. V 19. století byla podle kartonů Mikoláše Alše vytvořena výzdoba na fasádě domu, zpodobňující řemesla a zemědělské práce 19. století. Poslední kapitola historie domu je velmi současná: nyní pod jeho střechou sídlí stylový a elegantní hotel Rott. Hotel, nabízející ubytování v Praze, z jehož prostor a stěn jsou cítit staletí. Hotel, který je živoucí historií ve všech smyslech tohoto slovního spojení: pobývat v hotelu Rott znamená být uprostřed dějin.

Rajské sladkosti na Malém náměstí

Dalším pozoruhodným domem s krásným jménem a barvitou historií na Malém náměstí je dům U zlaté lilie. Původně tu stála středověká lékárna, která patřila jistému Augustinu z Florencie. Legenda vypráví, že díky němu se v pražských zahradách objevily lilie. A taková středověká lékárna byla vlastně v určitém smyslu též první cukrárnou, protože středověcí lékárníci vyráběli sladkosti a bonbony, samozřejmě pro „lékařské“ účely.

Augustinův bratr Angelo z Florencie si opodál také otevřel lékárnu, a jméno, které jí dal, nebylo vůbec přízemní: nazval ji i svůj dům „V ráji“. A tak, hledáte-li únik ze svého každodenního života, užijte si pobyt v Praze na Malém rynečku, kde najdete doslova a do písmene ráj. Ráj pro Vaše oči, smysly i pro vaši duši.

0

Registration

Forgotten Password?