Procházíte-li se starou Prahou, prakticky každý dům, ulice či náměstí se pojí s nějakou významnou osobností, často v našem hlavním městě také narozenou. Seznam slavných pražských rodáků nebere konce, připomeňme si proto alespoň některé.
Jsou mezi nimi vizionáři se zásadním vlivem na vzhled Prahy (král Karel IV.) i na politické směřování naší vlasti (přemyslovský panovník Václav II., prezidenti Václav Klaus nebo Václav Havel – už jste seděli na lavičce Václava Havla na Maltézském náměstí?).
Mnozí z nich k nám promlouvají z knih (Max Brod, Egon Erwin Kisch), filmů (Lída Baarová) a fotografií (Jan Saudek). Jiní proslavili naši zemi ve světě sportu (wimbledonští vítězové Martina Navrátilová a Jan Kodeš, olympijská medailistka Věra Čáslavská či fotbalový mistr Evropy Antonín Panenka).
Spisovatel Jan Neruda je jedním z typických představitelů oddanosti ke stověžaté matičce Praze. Svým originálním, zároveň srozumitelným humorem proslul Zdeněk Svěrák. Básník Karel Hynek Mácha pohřbený na Vyšehradě inspiruje všechny věčné romantiky a Jan Palach se stal symbolem osobní statečnosti, ochotné přinést oběť nejvyšší.
Pražští nositelé Nobelovy ceny
Pětice Pražanů to dokonce dotáhla až k ocenění Nobelovou cenou. První z nich byla publicistka a spisovatelka Bertha von Suttner (1905) a zatím posledním poeta Jaroslav Seifert (1984). Manželé Coriovi ocenění získali v roce 1947 za fyziologii a lékařství a Jaroslav Heyrovský o 12 let později za chemii.
Vysokých poct se dočkal i režisér Jiří Menzel (filmový Oscar v roce 1965), naopak Gustav Machatý, autor průkopnické Extase je široké veřejnosti takřka neznámý. Kino Ponrepo dodnes připomíná kinematografického průkopníka stejného jména. Téměř třicet druhů kaktusů vděčí za své jméno cestovateli a botanikovi Alberto Vojtěchu Fričovi.
Někteří Pražané jsou známější spíše v zahraničí. Týká se to například barokního rytce a kreslíře Václava Hollara, ale zřejmě i Franze Kafky (navštivte alespoň muzeum na Malé Straně).
Slavní rodáci a památky na ně
Navštívit můžete Náprstkovo muzeum a na Václavském náměstí uvidíte jezdecký pomník sv. Václava od Josefa Václava Myslbeka. Řada velkých Pražanů, jako Kilián Ignác Dientzenhofer (podílel se na stavbě Lorety či chrámu sv. Mikuláše) se zasloužila o historickou výzdobu rodného města. Jiní takové štěstí neměli, stačí vzpomenout na Jana Kaplického a nerealizovanou Národní knihovnu na Letné…
Autorka článku a ředitelka hotelu v jednom má dlouholeté zkušenosti se psaním textů, pracovala jako externí přispěvatelka různých deníků a dalších periodik všeho druhu. Po několik let se také živila jako průvodce Prahou, a její příspěvky jsou tak vhledem člověka, který se v Praze nejen narodil, ale bezpočtukrát také prošel křížem krážem jejími ulicemi, pročetl stovky stránek nejrůznějších pragensií, a usiluje po leta přispívat k dobrému jménu Prahy ze svého nynějšího působiště. Snad s úspěchem…