Nejslavnější synové a dcery Prahy - Hotel Rott

Nejslavnější synové a dcery Prahy

Procházíte-li se starou Prahou, prakticky každý dům, ulice či náměstí se pojí s nějakou významnou osobností, často v našem hlavním městě také narozenou. Seznam slavných pražských rodáků nebere konce, připomeňme si proto alespoň některé.

Jsou mezi nimi vizionáři se zásadním vlivem na vzhled Prahy (král Karel IV.) i na politické směřování naší vlasti (přemyslovský panovník Václav II., prezidenti Václav Klaus nebo Václav Havel – už jste seděli na lavičce Václava Havla na Maltézském náměstí?).

Mnozí z nich k nám promlouvají z knih (Max Brod, Egon Erwin Kisch), filmů (Lída Baarová) a fotografií (Jan Saudek). Jiní proslavili naši zemi ve světě sportu (wimbledonští vítězové Martina Navrátilová a Jan Kodeš, olympijská medailistka Věra Čáslavská či fotbalový mistr Evropy Antonín Panenka).

Spisovatel Jan Neruda je jedním z typických představitelů oddanosti ke stověžaté matičce Praze. Svým originálním, zároveň srozumitelným humorem proslul Zdeněk Svěrák. Básník Karel Hynek Mácha pohřbený na Vyšehradě inspiruje všechny věčné romantiky a Jan Palach se stal symbolem osobní statečnosti, ochotné přinést oběť nejvyšší.

Pražští nositelé Nobelovy ceny

Pětice Pražanů to dokonce dotáhla až k ocenění Nobelovou cenou. První z nich byla publicistka a spisovatelka Bertha von Suttner (1905) a zatím posledním poeta Jaroslav Seifert (1984). Manželé Coriovi ocenění získali v roce 1947 za fyziologii a lékařství a Jaroslav Heyrovský o 12 let později za chemii.

Vysokých poct se dočkal i režisér Jiří Menzel (filmový Oscar v roce 1965), naopak Gustav Machatý, autor průkopnické Extase je široké veřejnosti takřka neznámý. Kino Ponrepo dodnes připomíná kinematografického průkopníka stejného jména. Téměř třicet druhů kaktusů vděčí za své jméno cestovateli a botanikovi Alberto Vojtěchu Fričovi.

Někteří Pražané jsou známější spíše v zahraničí. Týká se to například barokního rytce a kreslíře Václava Hollara, ale zřejmě i Franze Kafky (navštivte alespoň muzeum na Malé Straně).

Slavní rodáci a památky na ně

Navštívit můžete Náprstkovo muzeum a na Václavském náměstí uvidíte jezdecký pomník sv. Václava od Josefa Václava Myslbeka. Řada velkých Pražanů, jako Kilián Ignác Dientzenhofer (podílel se na stavbě Lorety či chrámu sv. Mikuláše) se zasloužila o historickou výzdobu rodného města. Jiní takové štěstí neměli, stačí vzpomenout na Jana Kaplického a nerealizovanou Národní knihovnu na Letné…

0

Registration

Forgotten Password?