Zajímavá pražská muzea - Hotel Rott

Zajímavá pražská muzea

Národní muzeum, Národní galerie, Muzeum hlavního města Prahy, Národní technické muzeum… bedekry jsou plné velkých pražských expozic, které si na nezájem návštěvníků rozhodně nestěžují. Neopomenete však kvůli nim jiná muzea, menší, možná o to více zajímavá? Inspirujte se v našem malém průvodci.

Židovské muzeum

Minimálně dvě muzea v Praze jsou slavnější za hranicemi České republiky než u nás. Prvním z nich je Židovské muzeum (U Staré školy 1, doslova pár kroků od hotelu Rott). Mapuje život, zvyky a tradice židovského obyvatelstva na území ČR a spravuje i pětici synagog: Maiselovu, Pinkasovu, Španělskou, Klausovou a Obřadní síň pohřebního bratrstva. Pyšní se nejrozsáhlejší světovou kolekcí s židovskou tematikou (mj. přes 40 tisíc sbírkových předmětů a 100 tisíc knih).

Muzeum Franze Kafky

Druhým takovým vyhledávaným místem je Muzeum Franze Kafky (Cihelná 2b). K výjimečnosti expozice o slavném spisovateli, který se v Praze narodil 3. července 1883, přispívá i fakt, že ji připravilo Středisko současné kultury v Barceloně. Tam také roku 1999 proběhla její premiéra.

Muzeum Alfonse Muchy

Slovanská epopej (zatím) není v Praze nastálo instalovaná, proto se vyplatí zajít alespoň do Muzea Alfonse Muchy (Panská 7). Sídlí v Kounickém paláci kousek od Václavského náměstí a zahrnuje zvláště umělcovo pařížské období (1887-1904). Uvidíte tady na stovku secesních olejomaleb, kreseb, pastelů, soch, fotografií, ale i malířových osobních předmětů.

Muzeum Antonína Dvořáka

Život a dílo v zahraničí nejproslulejšího českého skladatele Antonína Dvořáka mapuje muzeum v Michnově letohrádku (Ke Karlovu 20). Řadu zajímavých exponátů zde ocení nejen znalci tvůrce světoznámé Rusalky.

Muzeum komunismu

Do obecného povědomí vstoupila Česká republika i jednou nepříliš pozitivní událostí, nastolením vlády jedné strany v únoru 1948. Připomínku budování socialistického režimu i každodenního života v něm nabízí Muzeum komunismu v paláci Sylva-Taroucca (ul. Na Příkopě). Chcete-li na vlastní kůži prožít pocity běžných českých občanů v letech 1948 až 1989, máte jedinečnou šanci.

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

O tom, že česká metropole je rejdištěm čarodějů, mistrů věd okultních a dalších roztodivných postav, se obecně ví. Jejich zlaté období za vlády Rudolfa II. představuje Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy v domě U osla (Jánský vršek 8). Právě tam žil císařův dvorní alchymista a tvůrce zázračných elixírů Edward Kelley. Seznámíte se s jejich přípravou, s pokojem doktora Fausta i s knihovnou alchymisty Johna Dee.

Muzeum alchymie

Kdo magie pořád nemá dost, může zavítat i do rudolfínské alchymistické dílny Speculum Alchemiae (Haštalská 795/1, také kousek od hotelu Rott). Slavní alchymisté jako Tadeáš Hájek z Hájku, Bavor mladší Rodovský z Hustiřan nebo Rabbi Löw v ní prý tvořili kámen mudrců, elixír života a z běžných kovů vyráběli zlato.

Keplerovo muzeum

Rudolfínské panoptikum doplňují i seriózní učenci světového významu. Jedním z nich byl německý astronom a matematik Johannes Kepler. Jeho nejvýznamnější díla ukrývá muzeum v domě (Karlova 4), kde napsal jedno ze svých nejdůležitějších děl Astronomia nova.

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Ke kouzelníkům patří rozmanitá tajemná, často pohádková stvoření. Praha je podobnými tvory vyhlášená, dodnes se ostatně potulují jejími ulicemi. V Muzeu pražský pověstí a strašidel (Mostecká 18) děsí návštěvníky kostlivec z Jánského vršku, bezhlavý templář či Turek z Ungeltu. Kdo chce vědět více o Golemovi, Faustovi, vltavských vodnících nebo skřítcích z Pražského hradu, neměl by expozici vynechat.

Muzeum Kouzlo starých časů

Nabídneme vám ještě trojici nevšedních výstavních zážitků. Prvním z nich je muzeum Kouzlo starých časů (Valdštejnská 150/4), jedinečná privátní kolekce oděvů, doplňků a kuriozit z doby vlády královny Viktorie a krále Eduarda VII. (1850-1910). Obsahuje několik set kusů oblečení, prádla, textilu, ale i stříbrných předmětů.

Muzeum MHD

Turisté ji používají prakticky denně, už jenom proto si zaslouží prozkoumat trochu více zblízka. Řeč je o pražské hromadné dopravě a o jejím muzeu ve střešovické vozovně (Patočkova 4). K vrcholům unikátní sbírky 50 historických vozidel patří koněspřežná tramvaj (1886), otevřený vlečný osobní vůz (1896) nebo model vlaku metra Tatra R1.

Stará čistírna odpadních vod

Rarita na závěr: všechno o čistění a úpravě vody pro milión Pražanů zjistíte ve Staré čistírně odpadních vod v areálu parku Stromovka (Papírenská 6). Na procházku původní stokou budete dlouho vzpomínat!

0

Registration

Forgotten Password?