Národní kulturní památka – Klementinum

Zpět na seznam

Historické centrum Prahy je svět sám o sobě. Křivolaké uličky, majestátní náměstí i malebná zákoutí působí ve společné symbióze jako z pohádky. To samé se dá říci i o rozsáhlém komplexu kostela, katedrály, kaplí a dalších staveb, známých pod jménem Klementinum. Nachází se jen pár metrů od Staroměstského náměstí a hotelu Rott.


Původně jezuity vystavěná kolej, založená již roku 1556 na místě dominikánského kláštera, prošla během své historie mnoha úpravami. Završeny byly v 18. století, a od té doby se podoba areálu nijak významně nezměnila. I díky tomu je Klementinum architektonickým průřezem od raně barokního po klasicistický styl, což dává celé památce velmi unikátní nádech. S rozlohou více než dva hektary se dokonce řadí mezi největší stavební komplexy v Evropě.

 

Dohlédněte až ke hvězdám

Mezi nejzajímavější budovy areálu patří rozhodně Astronomická věž. Původně sloužila jako vyhlídková, neboť byla se svou výškou 68 metrů ideálním místem pro výhled na celou Prahu. Až o několik desítek let později byla ve věži zřízena astronomická observatoř a věži, které se poté začalo přezdívat matematická, se dostalo významného postavení v rozvoji astronomického bádání. Prohlédněte si během ubytování v Praze stálou expozici tehdejších astronomických přístrojů!


Další velmi unikátní součást Klementina se nazývá Meridiánova síň, umístěná v druhém poschodí Astronomické věže. Dříve se využívala k určování poledne: celá místnost se díky otvoru vysoko ve zdi změnila v cameru obscuru a paprsek slunce, dopadající skrze otvor na strunu napnutou na podlaze, určoval pravé poledne. Natažená struna je tady dodnes, i když už se poledne z věže více jak sto let nesignalizuje.


Knihomolův ráj

Klementinskou pýchou rozhodně zůstává barokní Knihovní sál. Je zde uloženo přes 20 tisíc svazků především teologického obsahu, shromažďovaných již od začátku 17. století. Celá místnost nadchne svou starobylou atmosférou i stropními freskami od Jana Hiebla, znázorňující alegorické motivy vzdělání a postavy jezuitských světců.

 

Dnes je Klementinum národní kulturní památkou a sídlem Národní knihovny. Některé exempláře zde uložené mají nenahraditelnou historickou hodnotu a jsou cenným materiálním i duchovním majetkem. Pro všechny tyto aspekty by Klementinum měl navštívit každý při svém pobytu v Praze.

 

Komplex je možné si projít každý den, doporučujeme ale využít služeb průvodce. Prohlídky s průvodcem začínají v 10 hodin a pokračují každých 30 minut, jedna prohlídka trvá zhruba 45 minut a probíhá v anglickém, případně českém jazyce. Navštěvují se všechny zmíněné objekty spolu se Zrcadlovou kaplí, v níž lze pořádat též soukromé akce jako jsou romantické večeře či zásnuby.

csdeesruitfr
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.