Zajímavé informace o hotelu

Místa, kde stojí budovy hotelu Rott, i celé Malé náměstí, jsou místy s nejstarším osídlením Prahy, lidská obydlí tu zřejmě stála už v 8. století našeho letopočtu.  V roce 1232 se tato část Prahy stala městem, tzv. Starým Městem pražským. Téměř všechny domy  na náměstí mají románská sklepení, tedy vlastně původní přízemní prostory domů, stavěných od první čtvrtiny 13. století. Půdorys Malého náměstí se od té doby nezměnil, měnila se jen podoba domů – úzké gotické domy se začaly v době renesance slučovat do větších celků, a nabývat vzezření v duchu jednotlivých období – renesance, baroku, či novověkých stylů 19. století. Dnešní architektonická podoba náměstí je určována několika styly – renesancí, barokem, klasicismem a neorenesancí 19. století.

 

Kašna, která stojí uprostřed Malého náměstí a je jeho symbolem, byla  také užita v logu hotelu, a  ve své nynější podobě  se datuje do roku 1560.

 

Domy, které tvoří součást hotelu, (jedná se o dům s výmalbami českého malíře Mikoláše Alše, a sousedící rohový dům do Linhartské ulice), mají velké části raně románského zdiva v podzemí, a byly mnohokrát upravovány a přestavovány. V 16. století měly patrně 2 patra, a dům do náměstí renesanční figurální sgrafitovou výzdobu, v baroku přibyly vysoké sedlové střechy, které byly v 18. století přeměněny  na  empírové mansardové patro. V roce 1855 bylo v domě s výmalbami (č. 142) otevřeno železářství, které bylo v průběhu následujícího století rozšiřováno i do okolních domů. Dnešní neorenesanční fasáda se datuje do roku 1897, a v letech 1922-23 byla v tomto domě vybudována vůbec první prodejní hala se sklobetonovou kopulí v Praze. Železářství „U Rotta“ bylo  v průběhu 2. poloviny 19. a první poloviny 20. století největším podnikem svého druhu  v Čechách.  V roce 1996 se železářství přestěhovalo do dnešních prostor v bočním křídle budovy do ulice Linhartská, a z obou budov byl nákladnou rekonstrukcí vybudován hotel v centru Prahy.

 

csdeesruitfr
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.