Praha tajemná a strašidelná na vlastní kůži - Hotel Rott

Praha tajemná a strašidelná na vlastní kůži

Stará Praha je plná magických míst. Raraši, bezhlaví rytíři, umrlci, obři a jiná havěť bloudí jejími ulicemi a záleží jenom na vaší opatrnosti, abyste se s nimi nesetkali tváří v tvář. Nebo naopak po takovém setkání toužíte? Potom přijměte naše pozvání za tajuplnými, strašidelnými pražskými lokalitami, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Asi nejznámějším mytickým stvořením naší metropole je Golem. Hodně za to vděčí populárnímu pohádkovému filmu Císařův pekař – Pekařův císař s Janem Werichem v hlavní roli. V něm se také vytvořila současná představa golemova vzhledu.

 Legenda o homunkulovi je sice mnohem starší, ovšem do obecnějšího povědomí vešla až během 18. století, kdy došlo k jejímu propojení s osobou slavného rabína Jehudy Löw ben Becalela. Ten prý pražského Golema stvořil, oživil a nakonec také uložil na půdu Staronové synagogy, kde leží dodnes. Až tedy půjdete během pobytu v Praze kolem ní, na golema si vzpomeňte.

Dům, kde se spolčíte i se samotným ďáblem

Při toulkách po Karlově náměstí si povšimněte Mladotovského paláce. To je tzv. Faustův dům. I když v něm skutečný doktor Faust nikdy nebydlel, existuje celá řada důkazů o spojení stavby se samotným peklem!

Považte, bydlel tady proslulý alchymista Rudolfa II., ďábelský Edward Kelly. Žil zde též astrolog Jakub Krucínek, jehož mladší syn zavraždil staršího bratra kvůli sporu o objevený poklad. Dům několikrát vyhořel, zasáhla ho americká bomba na konci druhé světové války a ve střeše se našla díra široká tak akorát, aby se do ní vešla dospělá osoba (nebo čert).

Z objektu prý vede tajná podzemní chodba k Novoměstské radnici, nachází se v něm bájná studánka, objevíte tam zazděné dětské botičky a také kostry koček… Brrr, jde z toho mráz po zádech.

Tajemné uličky a zákoutí

Jsou však místa, která si v rámci ubytování v Praze užijete na vlastní kůži. Jedním z nich je uzoučká ulička bez názvu poblíž Karlova mostu, kousek od ulice Cihelná a od ústí Čertovky do Vltavy. Můžete ji projít kdykoliv, budete se v ní cítit přímo děsivě a přitom vám žádné nebezpeční nehrozí – pokud vám tedy nevadí její šířka pouhých 70 centimetrů a vysoké domovní zdi všude kolem. Pohyb chodců tu dokonce řídí semafor!

Horší chvilky hrozí ve Zlaté ulici, spojující Husovu a Liliovou na Starém Městě. Na noční hodiny se totiž zamyká, tak pozor, ať v ní nezůstanete uvězněni. Vynechat byste neměli ani Vyšehrad. Kromě toho, že na zdejším hřbitově odpočívá řada význačných synů a dcer českého národa, můžete si prohlédnout i místa, po kterých se dle starých pověstí českých vrhl dolů kůň Šemík se svým Horymírem.

Pražští hnuseláci a jiné záhady

A takových míst objevíte při procházce z hotelu Rott bezpočet. Nabízíme alespoň telegraficky výčet těch nejzajímavějších (a více si o nich povíme třeba někdy příště):

  • Kruhy osudu v zahradě Na Baště na Pražském hradu
  • Kostlivec žebrající denně po setmění v okolí Karolina
  • Záhadný Čertův sloup na Vyšehradě
  • Kosmické ohnisko Prahy v podobě sochy Bruncvíka
  • Duch skřeta v paláci Porgesů z Portheimu
  • Řezník s ohnivou sekerou řádící kolem kostela sv. Jakuba
0

Registration

Forgotten Password?